2011. október 30., vasárnap

Klotild - palota

Vagy nyolc éve is lehet annak, hogy először hallgattam a Buddha Bar zenei sorozat összeállításában lounge és chill out zenét. A zenei sorozat első két albumát DJ. Claude Challe rendező, producer állította össze. Azóta is hallgatom ezt a zenét és keresem az új albumokat. Ebben a zenei olvasztótengelybe kerül klasszikus zene, a legújabb előadók dalai, világzene, latin, funk, hause, acid, jazz. A legjobb háttérzene! 
Néhány nappal ezelőtt ismét a belvárosban jártam és a Klotild-palota mellett vitt az utam.


A külső homlokzati elemeken végezték az utolsó simításokat.
Már olvastam sajtóban, internetes oldalakon, az előző években, hogy mi lesz a Klotild-palota sorsa, így tudtam, hogy az épületben jövőre nyílik a Buddha Bar Hotel Budapest Klotild Palace ötcsillagos szálloda.
Évtizedeken keresztül néztem az épület pusztulását kívülről az épületet határoló utcákból,





látva a földszinti üzletek pusztulását. Reménykedem, hogy egy régi patinás épület ismét régi fényében fog tündökölni.










Így kapcsolódik nekem össze a chill-out és a csillogás a "Buddha Bar" és a Buddha-Bar Hotel, a Klotild-palota és a Klotild Palace.




2011. október 24., hétfő

Gödöllői Királyi Kastély, Gödöllői Királyi Váró



Még csak terv ugyan, hogy év végén Hankával is ellátogatunk Magyarország legnagyobb alapterületű barokk kastélyába, de gondoltam írok a blogomban róla, annál is inkább, mert az elmúlt hétvégén egy nagyon szép őszi délutánt töltöttem ott.







Az elmúlt néhány hónapban dvd-n többször is megnéztük együtt Hankával a Sissi című 1955-ben készült osztrák romantikus filmet. Nagyon tetszett neki.


Innen is ered az ötlet, hogy többek között egy hatéves szülőhazájától távol élő gyermeket, hogy lehet közelebb hozni a történelmünkhöz. Talán ez is egy módja lesz, hogy év végén ellátogatunk Sissi


kedvelt magyarországi kastélyába.
1996-ban amikor a restaurálás kezdeti szakaszában a kastélyt megnyitották a látogatók előtt én is voltam ott. Hogy azóta milyen csoda történt!!!! Nem hittem a szememnek. A mostani látogatásom előtti napokban olvasgattam ezt a monográfiát:

Ebből is tájékozódtam, de nagyon kiváló a Gödöllői Kastély Múzeum honlapja.

A kastély építésének gondolata Grassalkovich I. Antal gróf (1694-1771) nevéhez kötődik. Az első építési szakasz 1735-1745-ig tartott, Mayerhoffer András tervei alapján. A gróf fia, Grassalkovich II. Antal (1734-1794) és unokája, Grassalkovich III. Antal (1771-1841) idejében újabb építési periódusok következtek.
Egyedi építészeti megoldásai mintaként szolgáltak a magyar barokk kastélyok számára.
Mai formáját a XIX. század elején nyerte el. Az 1867-es kiegyezés után a magyar állam megvásárolta a kastélyt, és koronázási ajándékul adta Ferenc Józsefnek és Erzsébet királynénak.


Különösen Erzsébet tartózkodott szívesen Gödöllőn.



A királyi család főként tavasszal és ősszel tartózkodott Gödöllőn. Erzsébet királyné halála után (1898) az uralkodó ritkábban látogatott ide.
I. Ferenc Józsefet a trónon IV. Károly követte. Hosszabb gödöllői tartózkodásának a monarchia összeomlása vetett véget 1918 október 26.-án.
A kastély életében a királyihoz hasonló időszak következett 1920-tól Horthy Miklós kormányzósága alatt. Ezt az időszakot a II. világháború zárta le.
1944-ben bevonuló német, majd orosz csapatok a berendezés nagy részét elszállították, illetve helyben elpusztították. 1950-től a gazdasági épületben szovjet alakulatok állomásoztak, a műemlékké nyílvánított főépületben pedig szociális otthon kapott helyet. A méltatlan hasznosítási formák a kastély lassú pusztulásához vezettek.
Az állagmegóvási munkálatok 1985-ben indultak meg és néhány év múlva a kastély kiürítése után kezdődhetett csak meg a felújítás.
A felújítás, restaurálási munkák jelenleg is folynak.
Bővebben ITT
Az Európai Unió magyar elnöksége idején (2011) azonban a kastély alkalmas protokoll helyszínné vált.

 

Egyedi kézzel festett váza, diszítve a tagországok hímnuszának kezdősorával:


A 28 hektáros parkkal körülvett épület emeletén a Kastélymúzeum állandó kiállításaként a kastély két fénykora elevenedik meg. Az építtető Grassalkovich családot bemutató termek után Ferenc József és Erzsébet királyné hűen rekonstruált lakosztályai tekinthetőek meg.


2003 óta tekinthető meg a Barokk Szinház


2004-ben elkészült a Királydombi Pavilon,


2011-ben európai uniós támogatással a királyi gyermekek nevét viselő Gizella és Rudolf szárny nyerte vissza régi pompáját.
Megújult a kastélypark egy része,





majd elkészült a lovarda és a barokk istálló rekonstrukciója.



Az új szárnyakban új állandó kiállításokat rendeznek.


A lovarda 1746-49 között épült. Az 1780-as években összekötötték a Barokk Szinház alatt lévő toszkán oszlopsorral díszített teremmel és a Sörpincével. Erzsébet királyné kívánságára 1877 körül átépítették. A padlószintet feltöltötték, az ablakszintet megemelték, kerek manézst alakítottak ki benne. A lovarda nem véletlenül volt Erzsébet egyik kedvenc helye a kastélyban, műlovarnők, cirkuszi lovasok tanították a felséget itt mutatványokra, például tűzkarikán átugrálásra.
A kastély földszintjén hangulatos kávézó,


ajándékbolt,


rendezvénytermek várják a vendégeket. A díszteremben, nyáron a kastély díszudvarán koncerteket, fesztiválokat rendeznek.




Gyerekeknek múzeumpedagógiai foglalkozásokat szerveznek.
Az ajándékboltban vásároltam Hankának is egy mesekönyvet, melyből mesélni fogok neki, Herceg Egérváry Elemér humoros kalandjairól még mielőtt ellátogatnánk együtt is a kastélyba,



hogy ismeretet szerezzen az épületről és Erzsébet királynő (Sissi) gödöllői tartózkodásáról.
Amit még kiemelnék: a Gödöllői Királyi Kastély Múzeum a mozgásukban korlátozottak számára is teljes mértékben megtekinthető!



A kastélylátogatás után, még eljutottam barátaimmal és megnéztem, a Gödöllői Királyi Váró-t is (1882). A vasútállomáson található a neoreneszánsz stílusú épület.



A II. világháború és az azt követő időszak rombolása után 2011-ben a Norvég Alap támogatásával épült újjá.




2011. október 14., péntek

Deák téri Általános Iskola

Terveink szerint a 2011-es év utolsó napjait, családunk ismét Budapesten fogja együtt tölteni. Nagyon várjuk a találkozást, mindenkinek vannak ötletei, milyen programok legyenek. Mit is lehet, majd Hankának megmutatni abból amiről már sokat meséltünk neki. Előre  látható, hogy pár nap kevés lesz. 
Első helyen szerepelnek  az ötlettárban  azok az általános iskolák, ahol szüleik tanultak kisiskolás korukban.
A mi családunk a belvárosban lakott és a lakóhely szerint a Deák téri Általános Iskola volt a  körzeti iskola. Az iskola  a Sütő utcában működött 


és Budapest  egyik legnépszerűbb iskolája volt. Nem csak a körzetben lakó gyerekek jártak oda, hanem sokan olyanok is akiknek a szülei a belvárosban dolgoztak.

 (Tervező vállalatoknál, bankban, MTV-ben, valamelyik külkereskedelmi vállalatnál.)
A gyerekek szerettek ebbe az iskolába járni, a tanórák mellett élménydús diákéveket töltöttek el itt.






 Személyiségük sokirányú fejlődéséhez egymástól eltérő de egyaránt értékes utak választásának lehetőségét mutatták meg a pedagógusok.


Az általános iskola épületét a rendszerváltás idején visszakapta az evangélikus egyház és az épületben működő iskola Budapest VIII. kerület Orczy úti épületbe költözött.
A költözés  után 1993-ban a Deák Diák Általános Iskola az értékek megőrzésével folytatta az eredményes munkát.
A másik általános iskola, melyet Hankának látni kell, Árpádföldön van.




2011. október 6., csütörtök

Spanyol hétköznapok

Néhány hete már, hogy ismét visszaérkeztem Budapestre. Ez volt a leghosszabb idő (3 hónap) amit Esteponában töltöttem az öt év alatt mióta ott él a családom. Az előző bejegyzésekből látható néhány fotó, video, hogy merre jártunk, hol töltöttünk hosszabb, rövidebb időt. Most több lehetőségem volt, megtapasztalni az ottani szokásokat, a kultúrát, hagyományőrzést. Ámulatba ejtett nem is egy alkalommal az ott élő emberek közvetlensége. Ott még a koldusoknak is "jól" megy a sora. Talán még a minimál nyugdíjat megközelítő összeget is begyüjthetik az adományokból.
A spanyol emberek akkor érzik jól magukat, ha együtt vannak, és nagy lárma van körülöttük. Erősen gesztikulálnak, hangosan beszélnek, kávézókban bárokban átkiabálnak a másik asztal társasághoz. Néha azt hittem, hogy veszekednek, olyan hévvel magyaráztak egymásnak, de erről szó sem volt, csak kedélyesen társalogtak. Téma mindig akad. Képesek ráérősen az utcán állva szinte semmit mondó témákról órákat beszélgetni. Azt, hogy mennek, vagy éppen jönnek a playaról


Milyen legyen az öltözék egy-egy alkalomra, milyen programokra készülnek? Tény, hogy egymásra mindig van idejük.
Ha mi egy délelőttre többféle intézni valót beterveztünk, biztos, hogy valami mindig lemaradt. A posta 


például a nyári hónapokban csak délelőtt van nyitva. A bankban is a közvetlen kapcsolat miatt nem lehetett csak hivatalos dolgokról beszélni. Mindig találkoztunk ismerőssel és nem lehetett a köszönés után tovább menni, illett beszélgetni.
Persze Estepona egy kisváros. Természetes, hogy panaderiában vásároltuk a pékárút és a süteményt,


vagy az egyik lakóház alsó szintjén kialakított üzletben a háztulajdonostól vásároltuk a zöldség-gyümölcs félét. Ahogy beléptünk, nagy szeretettel puszival öleléssel  köszöntöttek bennünket a senorak. Ha egy kávézóban találkoztak velünk véletlenül össze, akkor is így történt az üdvözlés. Puszi először a bal, majd a jobb arcra. Vásárlásnál mindig kaptunk kóstolót, vagy ajándékot. 
Ez ugyanúgy volt a delicatess üzletben is ahol a sonkát, sajtot, olajbogyót vásároltuk. Az üzletben finomabbnál finomabb termékek voltak őstermelőktől. Ott is jókat beszélgettünk, az andalúz emberekről.
Ha nem ismerik egymást, akkor is köszönnek, udvariasak, büszkék, öntudatosak. Lokálpatrióták. Életörömük alapja a belső tartás.
Szenvedélyesek, érzelmesek, de a világi szenvedélyességük nem ütközik a spanyol vallásossággal. Ők borral, tánccal, vidámsággal a családdal ülik meg a vallási ünnepeket.
Sok minden emlékeztet engem egy észak-afrikai arab országban eltöltött időre. Ez nem is rendkívüli, hiszen Andalúziában két kultúra, politika és gazdasági rendszer hatása érezhető.
A család mindenek előtt! Akár ez egy jelszó is lehet! Rendkívüli az összetartás, segítőkészség. Kiemelt figyelemben részesülnek az idősek. Nem ritka a fiatalokkal együtt látni a nagyszülőket, vagy idősebb rokonokat.
A gyermekek is elkisérik a szüleiket, akik el is kényeztetik őket, késő éjszakáig is fennt maradhatnak.
Sokkal nehezebben indul ott egy nap. Az üzletek délelőtt tíz körül nyitnak, és délután kettőkor zárnak. Majd a szieszta következik, kivéve a nagyobb áruházláncok üzleteit mint a 


vagy


Kettő után kiürül a város. Amikor még néhány évvel ezelőtt Budapesten a belvárosban laktunk, vasárnap délután volt hasonló a város, mint Esteponában minden nap kettő és öt óra között.
Délután öt óra körül ismét az üzletek nyitása után felpezsdül az élet. Egyáltalán nem volt ritkalátvány, hogy éjfélkor még tolták a babakocsiban a kicsiket, vagy nagyobb gyerekeket a játszótérre vittek.
Viszont délelőtt tíz és tizenkettő között levonult a család reggelizni egy kávézóba.
Reggelire kávét, péksüteményt fogyasztanak. Kedvencek közé tartozik az andalúz reggeli


vagy a churros forró csokoládéval.


Az ebéd idő is természetesen későbbre tolódik. Egy idő után nekem is természetessé vált a délután három óra körüli ebéd. Na és a vacsora idő! Este tíz és tizenegy óra között!!!
Népszerű étkezés a tapaszozás. Ez egy kedvelt időtöltés a spanyoloknál. Már nálunk is vannak helyek, ahol megismerhető ez a népszerű spanyol szokás.
Például itt 






 





A spanyolok szeretnek öltözködni. Kedvelik a márkás holmikat. Többet költenek ruházkodásra mint amennyit valójában megengedhetnek maguknak. A fiataloknál ez szinte természetes, de az idősebb korosztály is követi a divatot, színben és formában egyaránt. A kislányokat például nagyon ritkán lehet nadrágban látni. Ruha, szoknya, masni a hajban. A tanév hónapjaiban pedig óvodai, vagy iskolai formaruhákban vannak a gyerekek. Ezek aruhák beszerezhetőek a divatcégek üzleteiben, áruházakban, vagy akár interneten keresztül is megrendelhetőek.
Mi az utóbbit választottuk
Nagyon sok pozitív élménnyel lettem gazdagabb. Nagyon tetszik, hogy mennyire fontosak az emberi kapcsolatok, hogy milyen fontos a család, hogy milyen tisztelet veszi körül az idősebb korosztályt, hogy a társadalom milyen gyermekközpontú, hogy mennyire segítik a fogyatékkal élőket.
A vidámságot és az életigenlést is említhetném, de nálam okosabbak ezt a kedvező időjárásnak, Andalúziában a napsütötte órák magas számának tulajdonítják. Még ha ez is a magyarázat rá, megállja a helyét, nagyon jó hogy így van, jó ott élni!